Swędzenie skóry w ciąży to dość powszechna dolegliwość. Świąd ma bowiem zazwyczaj związek z rozciągającą się skórą na szybko rosnącym brzuchu oraz brakiem jej regularnego i odpowiedniego nawilżania. Należy jednak pamiętać o tym, że nieprzyjemne dolegliwości mogą być również objawem groźnych powikłań ciąży, w tym między innymi cholestazy ciężarnych.
Swędzenie skóry w ciąży – przyczyny
W przebiegu ciąży dochodzi do wielu zmian fizjologicznych, które dotyczą całego ciała kobiety, w tym również jej skóry. Pojawiają się zmiany barwnikowe, rozstępy na brzuchu, nadwrażliwość na promieniowanie UV oraz ciemnienie brodawek sutkowych. Ponadto, należy pamiętać o tym, że z uwagi na szybko powiększający się brzuch, skóra narażona jest na znaczne rozciąganie i napinanie. W tym przypadku, stosowanie preparatów nawilżających i natłuszczających może przynosić uczucie ulgi. Swędzenie skóry w ciąży może mieć również związek z zachwianą równowagą hormonalną, głównie progesteronu oraz estrogenów, a także z podwyższonym stężeniem kwasów żółciowych podczas rozwoju cholestazy. Jest to niebezpeiczne powikłanie ciąży, a świąd w tym wypadku dotyczy przede wszystkim dłoni i podeszw stóp i nasila się w nocy. Leczenie polega na podawaniu ciężarnej kwasu ursodeoksycholowego, a brak jego podjęcia zdecydowanych działań może prowadzić do niedotlenienia płodu, niewydolności łożyska lub porodu przedwczesnego.
Swędzenie skóry w ciąży a schorzenia dermatologiczne
Świąd w okresie ciąży może być związany ze schorzeniami dermatologicznymi, w tym między innymi: opryszczką ciężarnych, która może prowadzić do spowolnienia wzrostu płodu lub porodu przedwczesnego. Ponadto, swędzenie skóry w ciąży może mieć związek z występującym dość rzadko liszajcem opryszczkowatym, świerzbiączką, pokrzywką, atopowym zapaleniem skóry czy polimorficznymi wykwitami ciążowymi.
Swędzenie skóry w ciąży – łagodzenie dolegliwości
Swędzenie skóry w ciąży związane z przebiegiem choroby dermatologicznej powinno być leczone w oparciu o wytyczne specjalisty. Może on bowiem zalecić stosowanie leków w postaci maści lub kremów. Ponadto, skóra powinna być regularnie nawilżana z użyciem hipoalergicznych kosmetyków, w tym emolientów. Wskazane jest również unikanie nadmiernej ekspozycji na słonce oraz zażywanie ciepłych kąpieli, które zresztą generalnie odradzane są kobietom w ciąży. W celu ograniczenia potliwości ciała, wskazane jest noszenie przewiewnej i pozwalającej skórze oddychać odzieży zarówno podczas codziennej aktywności, jak i podczas snu.