Jak przygotować dziecko na rozwód rodziców?

Coraz częściej o pomoc zwracają się do nas rodzice, którzy decydują się na rozstanie i nie wiedzą, w jaki sposób przekazać tę trudną informację dzieciom. Czy jest na to odpowiedni sposób? Czy można „dobrze” powiedzieć dzieciom, że ich świat ulegnie całkowitej zmianie, a rodzice nie będą już razem? Bez względu na wiek dzieci nie ma na złotego środka na postępowanie w takiej sytuacji. Specjaliści zgodnie twierdzą jednak, że jeżeli rodzice nie są szczęśliwi razem, a wspólne życie i mieszkanie generuje niepotrzebne napięcia oraz kłótnie, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla całej rodziny jest podjęcie decyzji o rozstaniu. Pamiętajcie, że rozwód rodziców należy dzieciom wytłumaczyć, a nie jedynie rzeczowo je o nim poinformować. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i gdzie szukać specjalistycznego wsparcia.

Rozstanie rodziców – jak pomóc dziecku?

Gdy zapadnie ostateczna decyzja o rozstaniu rodziców, warto usiąść wspólnie i mimo silnych emocji na spokojnie porozmawiać o sprawach dotyczących wspólnych dzieci. Jeśli rodzice nie są w stanie rozmawiać konstruktywnie sami, mogą skorzystać z pomocy psychologa, który stworzy warunki umożliwiające dojście do porozumienia. Podczas takiego spotkania należy ustalić najważniejsze kwestie związane z dziećmi po rozwodzie rodziców, takie jak:

  • gdzie zamieszkają dzieci,
  • jakie zasady opieki nad dziećmi będą obowiązywać,
  • jak stosować wspólne metody wychowawcze,
  • jak uwzględniać w komunikacji i postępowaniu poszanowanie dla drugiego rodzica.

W przypadku małych dzieci kwestie te najlepiej ustalić między sobą już przed spotkaniem. W przypadku dzieci nastoletnich sugerujemy, aby opracować plan, który będzie uwzględniał również potrzeby i uwagi wyrażone przez starsze dzieci. Jeśli w Waszym związku nie dzieje się dobrze, ale macie w sobie chęć, by zawalczyć o relację, zapraszamy na spotkanie ze specjalistą w Kids Medic i odsyłamy do lektury artykułu: Jak zadbać o relacje z partnerem?

Do dyspozycji naszych klientów są również konsultacje rodzicielskie oraz terapia rodzinna, które dopasowane są do indywidualnych potrzeb konkretnych osób oraz konkretnej rodziny.


Rozwód rodziców – zasady przeprowadzenia rozmowy z dzieckiem

Rozmowa o rozstaniu rodziców jest jedną z trudniejszych rozmów, którą należy przeprowadzić z dzieckiem w sytuacji okołorozwodowej. Trzeba się do niej właściwie przygotować i wiedzieć, na co zwrócić uwagę, informując dziecko o rozstaniu. Poniżej przytaczamy listę kilku podstawowych elementów, o które należy zadbać. Jeśli masz potrzebę pogłębić wiedzę w tym zakresie i skorzystać z fachowego wsparcia, umów się na rozmowę z psychologiem z Kids Medic. Podstawą jest przygotowanie takich warunków, jak:

  • bezpieczne miejsce

Do rozmowy o rozstaniu rodziców należy wybrać miejsce, w którym dziecko czuje się bezpiecznie.

Najlepiej, jeśli będzie to konkretne miejsce na terenie domu, na przykład pokój dziecka. Rozmowy takie zwykle trwają długo, są wieloetapowe. Dzieci mogą potrzebować skorzystać z łazienki lub będą chciały zamknąć drzwi i przez jakiś czas przebywać same w pokoju. Warto o tym pomyśleć i zapewnić im taką możliwość.

  • czas

Na rozmowę o rozwodzie wybierzcie dzień wolny od szkoły i zajęć dodatkowych. Jak już wiecie, może to być długa dyskusja, a dziecko może potrzebować czasu na dopytywanie i oswojenie się z nową sytuacją. Jedno popołudnie to prawdopodobnie zbyt krótko. Ważne, aby był to dzień, w którym dziecko lub nastolatek nie mają szczególnych planów, a rodzice będą dla niego na pewno w pełni dostępni, aby odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania i służyć tak ważnym dla córki lub syna wsparciem emocjonalnym oraz spokojną obecnością.

  • prawda

Prawda zawsze jest najlepszym wyjściem z sytuacji, a środowisko, w jakim żyjemy, zawsze jest małe. Zdecydowanie najlepiej będzie, gdy prawdziwej wersji wydarzeń dziecko dowie się od rodziców, a nie od kolegów czy życzliwych sąsiadów. Gdy przyczyną rozstania rodziców są nowe związki, można o nich wspomnieć w kolejnej rozmowie, jednak nie należy zwlekać z tym zbyt długo. Nie jest to natomiast informacja dobra na sam początek i pierwszą rozmowę o rozstaniu rodziców. Trzeba postarać się o stworzenie takiej narracji, która pozwoli na zachowanie jak najlepszych relacji dziecka z każdym z rodziców po rozwodzie.

Podobne metody wychowawcze – bardzo ważne dla utrzymania stabilności

Zarówno na początku rozstania rodziców, jak i w późniejszym okresie należy zachować zdrowy rozsądek i wspólnie ustalać kwestie i decyzje dotyczące wychowania dziecka. Na przykład:

  • czy pozwalamy 8- latce samej wychodzić na osiedle?
  • czy 7-latek codziennie może grać w Minecraft?
  • czy godzina powrotu do domu nastolatka jest taka sama w obu domach?

Mimo rozstania oboje nadal jesteście rodzicami i kwestie wychowania dzieci najlepiej omówić i ustalić na samym początku, a w konsekwencji przemawiać jednym głosem, żeby dziecko nie doświadczało jednocześnie dwóch różnych metody wychowawczych.


W przypadku rozstania rodziców te metody wychowawcze często od siebie odbiegają. Czasami to zróżnicowane podejście do wychowania dzieci staje się powodem rozstania. Jeżeli nie możecie dojść na tym polu do porozumienia, koniecznie zwróćcie się o pomoc do specjalisty. W Kids Medic mamy doświadczenie w pracy z rodzicami doświadczającymi konfliktu okołorozwodowego i mającymi trudności w porozumieniu z byłym partnerem w obszarze wychowania dzieci. Brak „jednego głosu” może spowodować wiele nieszczęść i doprowadzić do buntu dziecka z rozbitej rodziny oraz jego problemów z poczuciem własnej wartości. Jako rodzice wiecie doskonale, że psychika dzieci jest bardzo delikatna i należy wspierać swoje pociechy w budowaniu własnej wartości. Rozwód nie zwalnia rodziców do sumiennej pracy z dzieckiem. Wprost przeciwnie, powinien jeszcze mocniej do niej motywować. Warto w tym miejscu przypomnieć artykuł: O tym, jak wspierać poczucie własnej wartości u dzieci.


Wikłanie dzieci w sprawy dorosłych – jeden z najpoważniejszych błędów

Rozstanie jest kłopotem rodziców i tak powinno pozostać. Bez względu na to, jak łagodnie powiemy o nim dzieciom, i tak będzie to dla nich silne przeżycie. Nie ma uniwersalnego i skutecznego sposobu na złagodzenie bólu, żalu i złości, którą mogą odczuwać. Każde dziecko po takiej informacji musi przejść przez trudny etap oswojenia się z nową stresującą sytuacją, dlatego nie dokładajmy mu więcej trosk. Nie wolno obwiniać dzieci, nie wolno też oczerniać drugiego rodzica w oczach dziecka, co miałoby destrukcyjny wpływ na jego psychikę. Świat dziecka dopiero się kształtuje, a tworzą go przede wszystkim dwa filary: mama i tata. Jeżeli tylko jest to możliwe, niech oni zostaną w umyśle dziecka pewnymi siebie spokojnymi dorosłymi, którzy swoje sprawy załatwiają sami.


Pomoc psychologiczna przy rozwodzie

Rodzice, rozwód jest Wasz, a nie Waszych dzieci. Wizyty u psychologa dziecięcego nie powinny być działaniem pierwszego wyboru w przypadku rozwodu. Na takie wizyty zdecydowanie zapraszamy w pierwszej kolejności rodziców, to z nimi rozmawiamy o okolicznościach nowej rzeczywistości i pomagamy ją na nowo poukładać po rozstaniu. Bądźcie ostrożni w budowaniu sytuacji, w której dziecko będzie kojarzyło rozwód rodziców z koniecznością chodzenia do specjalisty.

Natomiast kiedy nastolatek zakomunikuje bądź daje sygnały, że sam może nie poradzić sobie z nowymi okolicznościami, że jest mu trudno i potrzebuje pomocy – nie czekajcie! Im szybciej emocje zostaną nazwane i uporządkowane, tym łatwiej dziecku będzie się z nimi uporać. W Kids Medic prowadzimy konsultacje psychologiczne dla młodzieży, które w razie potrzeby zaowocować mogą zaleceniem terapii psychologicznej. Spotkania w ramach terapii mają zazwyczaj charakter cykliczny i wymagają zbudowania zaufania pomiędzy dzieckiem a terapeutą. Zawsze odbywają się w formie, która opiera się o poczucie bezpieczeństwa i przyjazną komfortową atmosferę.


Pamiętajcie, że rozstanie jest trudne dla Was, ale przede wszystkim będzie trudne dla dzieci. Nie zaskakujące ich tą wiadomością, nie podejmujcie pochopnych decyzji, nie wprowadzajcie się po kryjomu przed drugim rodzicem, nie wikłajcie dzieci w tajemnice. Postępujcie tak, aby trudny okres rozwodu rodziców, mógł być dla dziecka choć odrobinę łatwiejszy do zrozumienia i przejścia.

Materiał zewnętrzny