Jak zrozumieć małe dziecko?

Dzieci są wspaniałe. Widzą świat we wszystkich barwach. Mają wiele radości i ciekawości, która zachwyca i fascynuje dorosłych. Często jednak nawet dla bardzo zaangażowanych rodziców stanowią zagadkę. Jak zrozumieć małe dziecko i jego spojrzenie na świat?

Emocje – to „coś”, czego dziecko nie rozumie

Dzieci są bardzo emocjonalne. W jednej chwili potrafią przejść od śmiechu do płaczu, który okraszony jest rzęsistymi łzami. Rodzice na ogół radzą sobie z takimi zachowaniami, co nie znaczy, ze zawsze je rozumieją. Niestety małe dzieci również często mają problem ze zrozumieniem swoich emocji.

W przypadku małego dziecka wystarczy przebodźcowanie, do którego może dojść w kilka chwil, by diametralnie zmienił się jego nastrój. W takiej sytuacji warto dać maluchowi chwilę, by samodzielnie uporał się ze swoim stanem. Rodzic powinien być w pobliżu i czekać na sygnał, że maluch jest gotowy do rozmowy.

W sytuacji ogromnych emocji u dziecka, czasem wystarczy maluchowi, że rodzic jest w pobliżu i jest gotowy mu pomóc. Nie warto zmuszać dziecka, by opowiedziało co się stało. Ono czasem samo tego nie wie, a gdy wie, bardzo często nie umie wyrazić tego słowami. Dodatkowo płacz nie ułatwia wyjaśnienia, co właśnie się stało.

Rysunki i zabawy

Zastanawiając się jak zrozumieć małe dziecko warto przyglądać się temu jak się bawi. Ważne jest co robi samo, ale również jak wyglądają jego kontakty z rówieśnikami.

Dzieci, które jeszcze nie chodzą do przedszkola mają bardzo uszczuplony kontakt z innymi maluchami. Ważne jest, by mamy zadbały o towarzystwo dla swojego malucha. Dzięki temu można obserwować jego interakcje z otoczeniem. Czy jest delikatne i umie się porozumieć, czy może jest agresywne w grupie?

Rysunki dzieci to kolejny sposób na zorientowanie się, co myśli i czuje nasze dziecko. Często dziecko nie umie jeszcze zwerbalizować tego, co dzieje się w jego główce, natomiast świetnie wie jak to pokazać. I właśnie taką wiedzę dostarczają nam rysunki naszych pociech.

W razie dużych problemów wychowawczych rysunki dziecka mogą posłużyć psychologowi, by pomóc w zdiagnozowaniu problemu, który jest w rodzinie.

Każdy jest inny, każdy jest wyjątkowy!

Zastanawiając się jak zrozumieć małe dziecko trzeba pamiętać, że każdy z nas inaczej patrzy na świat i otaczającą go rzeczywistość. Dotyczy to zarówno tych dużych, jak i tych mniejszych.

Czasami nie można wytłumaczyć zachowania dziecka, jego postrzegania rzeczywistości. Mądry rodzic po prostu je zaakceptuje. Warto również posłuchać malucha. Jego inne spojrzenie na otaczający świat może wiele nauczyć rodziców.

Dzieci dostrzegają wiele rzeczy zupełnie inaczej niż rodzice. Nie zastanawiają się czy wypada, czy nie wypada? Czy to jest grzeczne? Dzieci są impulsywne, ale jednocześnie mają w sobie szczerość, której nam, dorosłym, często już brakuje.

Zastanawiając się jak zrozumieć małe dziecko często wystarczy po prostu posłuchać, co mały człowiek chce nam przekazać. Zapomnieć o konwenansach i dobrym wychowaniu, które jest nam wtłaczane od najmłodszych lat i poddać się emocjom, których doświadczają dzieci.