Wigilia klasowa – pomysły na zorganizowanie wyjątkowej uroczystości

W każdej szkole przed świętami Bożego Narodzenia, dzieci i młodzież chętnie organizują wspólne wigilie klasowe. Co zrobić, by każdego roku to wydarzenie było wyjątkowe? Jak zorganizować wigilię szkodną, by zaangażować wszystkie osoby? O czym trzeba pamiętać? Na te oraz na wiele więcej pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

Wigilia klasowa pomysły

W wielu szkołach coraz częściej odchodzi się od wspólnego, uroczystego biesiadowania przy stole. W większości miejsc ogranicza się wigilię do złożenia sobie wzajemnych życzeń. Warto to zmienić i spróbować zorganizować uroczystą wigilię klasową, w której będą uczestniczyć wszystkie dzieci i nauczyciel. Dobrze również zadbać o detale. Połączone stoliki w jeden duży stół, biały obraz, niewielka ubrana choinka, eleganckie serwetki – to wszystko sprawi, że każdy będzie się czuł wyjątkowo w takim miejscu i szybko poczuje klimat świąt. Nauczyciel co najmniej kilka dni przed zaplanowaną wigilią klasową, powinien podzielić pomiędzy uczniów zadania. Każdy może coś przygotować, wówczas wszyscy w równym stopniu zaangażują się w to wydarzenie. Niech kilka osób przygotuje potrawy świąteczne (np.: kutię z makiem, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz oraz makowca). Jedna osoba powinna być odpowiedzialna za opłatek. Jeszcze inna za świąteczną muzykę, która podczas uroczystości będzie wybrzmiewała w tle.

Miły akcent

Jeżeli uczniowie się zgodzą, można podczas wigilii wymienić się prezentami. Najlepszym rozwiązaniem będzie klasowe rozwiązanie, podczas którego każdy wylosuje osobę, dla której kupi prezent. Powinny być to drobiazgi (np.: do kwoty 40 – 50 zł). W dniu klasowej wigilii można ustawić je pod choinką, by po wspólnym posiłku w radosnej atmosferze otworzyć prezenty.

W jaki sposób zaskoczyć uczniów?

Nauczyciele często także chcą zaskoczyć swoich uczniów w ten dzień. Jedni przebierają się za Mikołaja i sami wręczają prezenty, inni przynoszą dzieciom cukierki, a jeszcze inni organizują dla uczniów przedstawienia, podczas których śpiewają, recytują wiersze i się wygłupiają. Trzeba przyznać, iż miło zobaczyć swojego poważnego dotąd nauczyciela zupełnie w innej roli.

Jak widać z powyższego, zorganizowanie wigilii klasowej nie jest ani trudnym, ani czasochłonnym przedsięwzięciem, dlatego też nie warto rezygnować z takiej uroczystości. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele na długo zapamiętają taki miły, świąteczny dzień, który spędzili w radosnej atmosferze w murach szkolnych. Warto więc dbać o tego typu klasowe tradycje.