Krótkie bajki dla dzieci do czytania

Krótkie bajki dla dzieci nie tylko pomagają uśpić maluszka, ale także rozbudzają wyobraźnię. Wystarczy poświęcić 15 minut dziennie i poczytać kilka stron ulubionej bajki. Dzięki temu można zbudować znacznie głębszą więź pomiędzy rodzicem a dzieciaczkiem, a dodatkowo wpłynąć pozytywnie na jego rozwój.

Dlaczego warto czytać dzieciom na dobranoc?

Książki pomagają rozwinąć wyobraźnię i to nie tylko u małych dzieci, ale również u dorosłych. Maluszek, słuchając opowieści, wyobraża sobie postaci, które są przedstawione i układa swój własny scenariusz. Dzięki bajkom dziecko ćwiczy pamięć. Dzieci słuchając bajek, mogą porównywać historie swoich ulubionych bohaterów. Dodatkowo można także z maluchem samodzielnie układać historie. To z kolei sprawi, że dziecko jeszcze bardziej będzie musiało wytężyć swoją wyobraźnię i umysł. Wszystkie opowieści znacząco wzbogacają słownictwo, co pozwala się szybciej rozwijać. Maluch uczy się nowych słów i samodzielnie zaczyna budować złożone zdania na podstawie tych usłyszanych w bajce. Wyraźnie można rozpoznać dzieci, którym są czytanie bajki, a którym nie.

Krótkie bajki do czytania, słuchania i oglądania

Bajki mają dużą moc. Niosą ze sobą wiele mądrości, rozbudzając ciekawość świata. Czytanie bajek jest bezsprzecznie dobre dla dziecka. Można także zainteresować maluszka słuchaniem opowiadań, które dostępne są w internecie lub na płytach. Jest to także dobra forma na poznanie nowych bohaterów i ciekawych miejsc. Dużą zaletą bajek słuchanych jest to, że są one dostępne w dużej ilości online. Wiadomo, że miejsce w pokoju dziecka jest ograniczone i nie ma możliwości zmieszczenia tam wszystkich bajek świata. Dlatego oprócz ulubionych pozycji, które obowiązkowo muszą znaleźć się w biblioteczce, warto skorzystać z rozwiązań technologicznych. Dostępnych jest również wiele bajek edukacyjnych do oglądania, choć te powinny być puszczane maluchom w ograniczonej ilości, gdyż siedzenie przed ekranem telewizora czy komputera nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Krótkie bajki dla dzieci, które pełnią funkcję edukacyjną

Podczas czytania bajek, dziecko poznaje nowe słowa, literki czy kolory. Maluch, słuchając głosu matki czy ojca zdobywa wiedzę, dzięki której łatwiej przyswoi nowe informacje, będąc w przedszkolu czy szkole. Historie zawarte w baśniach posiadają morał i uczą dziecka dobrych zachowań. Pokazują one co wolno robić, a co jest złe. Podczas lektury maluch poznaje wzorce, które są ganione i nagradzane. Jest to także doskonały sposób na przełamywanie trudnych tematów, które trzeba i tak będzie prędzej czy później poruszyć. Funkcja edukacyjna jest niezwykle istotna, ale nie wolno zapominać, że czytanie bajek to także doskonała forma na spędzenie wspólnego czasu. Rodzice mogą nawiązać bliższą więź ze swoim dzieckiem, a maluch dzięki temu czuje się kochany. Czytanie zachęca także dziecko to tego, aby sięgnęło w przyszłości samodzielnie po książki i zagłębiło się w świat opowiadań. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w czasach, kiedy Polacy czytają coraz mniej.