Joga dla dzieci w przedszkolu – dlaczego warto posłać dziecko właśnie na te zajęcia?

Jeszcze kilkanaście lat temu placówki przedszkolne poza podstawą programową, oferowały dzieciakom jedynie, takie zajęcia jak: gimnastyka, korektywa, język obcy. Dziś patrząc na grafik zajęć, który z reguły przytwierdzony jest do tablicy informacyjnej w holu przedszkola, nie możemy się nadziwić na temat lekcji ponadprogramowych proponowanych przedszkolakom. Jedną z nich jest joga dla dzieci. Jakie są zalety akurat tych zajęć dodatkowych?

Joga dla dzieci coraz bardziej popularna w przedszkolach

Placówki wczesnoszkolne wręcz prześcigają się w swych ofertach. Jedne „kuszą” rodziców tzw. podejściem bliskościowym, drugie chwalą sobie wykwalifikowaną kadrę, w tym zatrudnionych w przedszkolach logopedów i psychologów. Jeszcze inne stawiają na pokaźny zestaw zajęć dodatkowych dla maluchów, prowadzonych najczęściej przez instruktorów zewnętrznych, którzy znają się na rzeczy. Obok wspomnianej jogi, przedszkola organizują dla swych wychowanków regularne zajęcia m.in.:
– języka angielskiego (lub innego języka obcego);
– piłki nożnej;
– szachów;
– tenisa ziemnego;
– robotyki;
– tańca i akrobatyki.

W ostatnim czasie coraz bardziej doceniana wśród rodziców staje się joga dla dzieci. Jakie korzyści dla dziecka niesie uczestnictwo w tych zajęciach?

Joga dla dzieci – zalety

Doskonale wiemy, jak joga wpływa na ogólne samopoczucie. Osoby dorosłe już dawno ujrzały w niej doskonały sposób na relaks, redukcję napięć mięśniowych i poprawę elastyczności mięśni. Niektórzy dopatrują się w niej również właściwości uzdrawiających. Czy warto zapisać na jogę przedszkolaka, który ze względu na młody wiek nie rozumie jeszcze kwintesencji kultury Dalekiego Wschodu? Oczywiście, że tak!

Po pierwsze, joga to zajęcia ruchowe, a wszystko, co z ruchem związane, jest konieczne dla prawidłowego rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego młodego człowieka. Po drugie, ćwiczenia wykonywane są w wolnym lub miarowym tempie, dzięki czemu dziecko nabiera większej precyzji ruchu, ucząc się przy tym cierpliwości, a co najważniejsze, świadomości własnego ciała. Trzeci, ważny aspekt to nauka prawidłowego oddychania przeponą, dzięki któremu mały uczeń wzmacnia swoją wydolność oddechową. No i nie możemy zapominać o tym, że mięśnie stają się bardziej elastyczne oraz wytrzymałe, co zapobiega kontuzjom w przyszłości.

Joga dla przedszkolaków – przystępne zajęcia dla każdego malucha

Zajęcia z jogi dostosowane są do grup wiekowych. Zatem joga dla dzieci będzie znacznie różnić się od płynnego przechodzenia z pozycji do pozycji serwowanego dorosłym. Dobry instruktor jogi dla dzieci, to taki, który przedstawi im ją w przystępny sposób. Dużym ułatwieniem jest to, że wiele pozycji w jodze swoje nazwy zawdzięcza poszczególnym zwierzętom. Możemy sobie więc wyobrazić radość na buzi malca, który z dumą będzie próbował zrobić „psa z głową w dół”, „bociana”, czy „żurawia”. Czy warto posłać pociechę na jogę? W 100 procentach! To wcale nie muszą być nudne zajęcia, a rodzic już po kilku lekcjach dostrzeże diametralne zmiany w ciele swojego dziecka.