Zabawki- jak wybierać je mądrze?

Rodzice stoją dziś przed poważnym zadaniem wyboru odpowiednich zabawek dla swojego malucha. Zadanie nie jest łatwe, bo wybór jest ogromny. Jakie zabawki najlepiej wspierają rozwój dziecka i zapewnią mile spędzony czas dla całej rodziny? Czy warto wybierać zabawki sensoryczne i edukacyjne od najmłodszych lat?

Zabawki dla najmłodszych dzieci- jak wybierać mądrze?

Wybór zabawek dla maluszków wcale nie jest łatwy. Na rynku dostępne są przeróżne zabawki, które zachęcają nas pięknymi kolorami, kształtami i funkcjami. Jak wybierać mądrze? W przypadku najmłodszych, kluczowe jest bezpieczeństwo. Doskonałym pomysłem są ekologiczne zabawki drewniane. Cechują się one maksymalną trwałością i wytrzymałością, a ryzyko oderwania małych elementów, które mogłyby zostać połknięte jest minimalne. Drewniane zabawki doskonale wpisują się w nurt pedagogiki Montessori, a dzieci je uwielbiają.

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne to zabawki z różnymi fakturami, inaczej brzmiące czy mające różne kształty. Takie zabawki mają pobudzać zmysły, wspomagać rozwój malucha na wielu różnych płaszczyznach, zachęcać do zdobywania nowych umiejętności odpowiednich dla danego wieku dziecka. Zabawki sensoryczne nadają się już dla niemowląt, choć i starsze dzieci bawią się nimi z przyjemnością. Na rynku dostępne są całe serie zabawek, nierzadko związane z jakąś znaną książką czy bajką dla dzieci. Maluchy to uwielbiają!

Zabawki interaktywne i zabawki edukacyjne- propozycje dla starszych dzieci

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto kupować zabawki interaktywne, czy może jednak lepiej postawić na zabawki edukacyjne i zachęcające do ruchu na świeżym powietrzu. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo interaktywne zabawki jednocześnie mogą pełnić funkcje edukacyjne. Zabawki interaktywne są odpowiednie dla maluchów, jak i dla nieco starszych dzieci, w przypadku najmłodszych jednak warto dbać o odpowiednie przerwy- układ nerwowy maluszka łatwo ulega zmęczeniu nadmiarem bodźców. Maluchy uwielbiają zabawki związane z ulubionymi bohaterami kreskówek, jak np. Psi Patrol. Zabawki związane z konkretnymi bajkami czy książkami w wersji interaktywnej to sama radość! Mówiąc o zabawkach edukacyjnych, mamy na myśli te zabawki, które wspierają rozwój dziecka w różnym wieku. Do takich zabawek z pewnością należą drewniane klocki, wpływające na rozwój wyobraźni przestrzennej, jak i artykuły papiernicze i plastyczne, które wspierają rozwój zdolności manualnych. Absolutną klasyką zabawek edukacyjnych są oczywiście książki, które kochają i młodsi i starsi. Warto tę miłość pielęgnować, by pozostała z dzieckiem na całe życie.

Materiał zewnętrzny