Kiedy dziecko raczkuje i czy można je do tego zachęcić?

Raczkowanie to niezwykle istotny etap rozwoju każdego malucha, ponieważ stanowi ono nie tylko swoisty trening dla ciała dziecka, w tym pracy jego mięśni, ale również dla jego koordynacji ruchowej.

Niezwykła rola raczkowania

Jak wspomniano powyżej, raczkowanie wpływa pozytywnie nie tylko na ciało malucha, ale również na jego umysł. Rzutuje ono na jego przyszłość, w tym łatwość zdobywania nowych umiejętności, takich jak na przykład czytanie, pisanie czy liczenie i choć niektóre dzieci pomijają ten ważny etap – jest on niezwykle pożądany. Z uwagi na to, że raczkowanie wymaga naprzemiennego wykonywania ruchu rąk i nóg stymuluje ono rozwój układu nerwowego, w tym tworzenia nowej sieci połączeń nerwowych pomiędzy lewą a prawą półkulą mózgu. Wydajna współpraca półkul przekłada się z kolei na szybsze przyswajanie wymienionych powyżej zdolności i ogranicza ryzyko dysleksji oraz innych trudności w czytaniu i pisaniu. Ponadto, raczkowanie wzmacnia mięśnie malca oraz stabilizuje jego kręgosłup. Stanowi również efektywną naukę dotyczącą umiejętności przenoszenia ciężaru ciała oraz kontroli środka ciężkości i utrzymywania równowagi. Raczkowanie pomaga również ćwiczyć orientację malucha w otaczającej go przestrzeni oraz koordynację wzrokowo – ruchową.

Kiedy dziecko raczkuje?

Dość powszechne są pytania rodziców odnośnie tego, kiedy dziecko raczkuje? Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że rozwój osobniczy każdego dziecka jest nieco inny. Zdarzają się zatem sytuacje, w których dzieci zaczynają raczkować bardzo wcześnie, późno, a niektóre z nich nawet pomijają ten etap. Z zasady jednak dzieci zaczynają raczkować w dziewiątym miesiącu życia, a etap ten musi być poprzedzony nauką stabilnego samodzielnego siedzenia. W przypadku niektórych dzieci raczkowanie poprzedzone jest pełzaniem, lecz i ten schemat nie jest regułą. Dzieci raczkują przez około trzy miesiące i wraz z odkryciem pozycji pionowej przy meblach zachwycają się nowym i bardzo atrakcyjnym sposobem przemieszczania się kosztem raczkowania.

Jak zachęcić dziecko do raczkowania?

Raczkowanie tak jak każdy inny etap rozwoju malucha nie powinno być na nim wymuszane. Maluch mentalnie oraz fizycznie musi być gotowy do przezwyciężenia swoich obaw oraz ewentualnych lęków. Oczywiście rodzice mogą delikatnie zachęcać dziecko do raczkowania, na przykład kładąc je na brzuchu. Taka pozycja jest niezwykle pozytywna dla zdrowia malca, ponieważ pozytywnie wpływa na wzmocnienie mięśni rąk oraz kręgosłupa. Ponadto, mama lub tata może zachęcać dziecko do ruchu poprzez umieszczanie ulubionych zabawek w zasięgu jego wzroku, lecz poza zasięgiem jego rąk. Podczas nauki raczkowania należy jednak zawsze zwracać uwagę na to, czy dziecko jest na ten etap gotowe. W przeciwnym razie mogą pojawić się nieprawidłowości, które na bieżąco powinny być korygowane. Wśród nich wymienić należy krzywo trzymaną głowę, zaciskanie pięści czy nagminne przewracanie się na jedną stronę. Należy również pamiętać o tym, że mogą to być symptomy nieprawidłowego napięcia nerwowego, które wymaga pogłębionej diagnostyki oraz wdrożenia rehabilitacji.