Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Ostatnie dni przed porodem

16 kwietnia 2022 ostatnie dni przed porodem objawy


Każda kobieta przechodzi stan ciąży w indywidualny sposób. Czasem przybieranie na wadze przyjmuje zawrotne tempo i dochodzi do 30 kilogramów, a w innym przypadku 10-kilogramowy przyrost wagi ciała będzie tym maksymalnym wskaźnikiem. Duża część kobiet jest zdolna do pracy w dalszym ciągu, inne zaś muszą leżeć od prawie samego początku ciąży. Wahania siły, energii i nastroju również przebiegają w odmienny sposób u każdej z pań. Kiedy w takim razie można przypuszczać, że to już ten moment?

Ostatnie dni przed porodem objawy

Przez przeważający okres ciąży dziecko płynnie porusza się w brzuchu mamy, ciągle zmieniając pozycję. Jest to bardzo widoczne i znamienne. Niemniej jednak pod koniec ciąży miejsca w brzuchu dla dziecka jest coraz mniej, a przed finalną chwilą nawet niewyczuwalne. Wtedy właśnie zaczyna się czas, w którym u kobiety powinna wzmagać się czujność. Kiedy zaczynają się intensywniejsze ruchy lub jest ich brak, kobieta powinna udać się do ginekologa na kontrolę i sprawdzić stan ciąży. Nie musi to oznaczać nic złego, ale może być to sygnał zbliżającego się porodu. Kolejnym sygnałem zbliżającego się porodu jest obniżenie brzucha. Nadchodzi taki czas, gdzie dziecko przestaje ruszać się z lewa na prawo i stabilizuje się w brzuchu mamy. Moment, w którym przestaje się ruszać oznacza, że płód ustawia się w kanał rodny. Ostatnim z etapów są skurcze przepowiadające. Tylko jak przewidzieć, że bóle podczas ciąży to skurcze przepowiadające, czy porodowe? W dosyć prosty sposób można je odróżnić. Od 36 tygodnia ciąży mogą się już pojawiać tak zwane skurcze przepowiadające Braxtona Hicksa. Sygnałem, aby mama była już przygotowana wraz ze swoim dzieckiem, jest wydzielająca się oksycotyna. Bóle porodowe mają inną charakterystykę skurczy niż te przepowiadające. Są bardziej regularne i nie pomaga już polewanie ciepłą wodą pod prysznicem. Odpoczynek też już niewiele może wskórać. Kiedy stają się bardzo bolesne, regularne i powtarzają się co 10 minut, kobieta powinna zdecydować się na wizytę w szpitalu. Natura wyposażyła kobiety w ochronę płodu w postaci czopa śluzowego, ale gdy pęka już pęcherz płodowy nie ma na co czekać i należy pojechać do lekarza. Mdłości i wymioty to dość powszechne objawy ciąży. Biegunka tuż przed porodem to nic innego jak efekt zarówno stresu, jak i bardziej fizjologiczna przyczyna. Organizm zaczyna się oczyszczać, aby podczas porodu nie występowały żadne utrudnienia podczas schodzenia główki dziecka w dół kanału rodnego.

Jakie bóle oznaczają poród?

Bóle, na jakie najczęściej skarżą się mamy to: bóle krzyżowe oraz bóle przypominające miesiączkę. Przeważnie oznaczają one przeciążone plecy, ze względu na powiększony brzuch kobiety. Jeśli jednak występują w końcowej fazie ciąży, mogą oznaczać zbliżający się poród dziecka. Najważniejsze, aby nie martwic się na zapas i wszelkie dolegliwości, a także wątpliwości, zgłaszać lekarzowi. Gdy pojawią się regularne bóle, warto odwiedzić szpital i zmierzyć tętno dziecka, a także sprawdzić rozwarcie macicy. Każdy sygnał warty jest sprawdzenia.

zabawki

Redakcja zapiskimamy.pl

Naszym celem jest wspieranie rodziców w codziennych wyzwaniach, dostarczanie praktycznych porad i inspiracji, które pomagają w trosce o rodzinę i siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kosmetyki Dottore
Jak przygotować dziecko na rozwód
Kurs programowania dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?