Jak zbić gorączkę u dziecka – skuteczne sposoby

Każda młoda mama martwi się, kiedy jej dziecko ma ciepłe czoło. Obawia się, że to może być symptom choroby, np. anginy. Warto jednak wyjaśnić, że nie zawsze podwyższona temperatura musi oznaczać coś złego. Przyjmuje się bowiem, że maksymalny wynik wynoszący 37,5 stopni Celsjusza to tylko stan podgorączkowy. Dopiero, kiedy termometr pokaże powyżej 38 stopni, trzeba działać. Na szczęście są sposoby na to, jak zbić gorączkę u dziecka.

Wysoka temperatura przez kilka dni

Duży niepokój wśród rodziców pojawia się szczególnie, gdy gorączka utrzymuje się co najmniej kilka dni. Co ciekawe, przyczyny należy szukać wtedy nie tylko w infekcji wirusowej albo bakteryjnej. Okazuje się bowiem, że również szczepienie oraz ząbkowanie u małych dzieci powoduje wyższą temperaturę.

Kiedy więc konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu? Trzeba się na nią przygotować wówczas, gdy małoletni syn lub córka gorączkują ponad dwa tygodnie, występują drgawki, a metody na zbicie temperatury nie zdają egzaminu. W takiej sytuacji jedynie odpowiednia diagnostyka i wdrożone leczenie pozwoli na poprawę zdrowia.

Obniżenie gorączki – specjalne tabletki

Zanim przejdziemy do metod domowych, najpierw warto zastosować bezpieczne środki służące do zbicia wysokiej temperatury. W każdej aptece są dostępne, stosowane przez wielu ludzi, leki. Zaliczają się do nich np. paracetamol oraz ibuprofen. To tabletki, które dodatkowo bardzo dobrze działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Szybko przynoszą ulgę! Trzeba jednak pamiętać, że są pewne leki, których nie powinno się podawać małym dzieciom. Chodzi o takie produkty, które zawierają w swoim składzie kwas acetylosalicylowy, a więc substancję mogącą uszkodzić wątrobę.

Sposoby domowe

Babcie podpowiedzą, że najlepszą metodą będzie stosowanie zimnych okładów. To prawda. Wystarczy zmoczyć szmatkę i przyłożyć ją do czoła. Pomocna okaże się również kąpiel w wodzie mającej temperaturę o 2 stopnie niższą od temperatury ciała. Jeżeli jednak owe sposoby nie odniosą oczekiwanych rezultatów, to warto skorzystać z jeszcze innych.

Jak zbić gorączkę u dziecka? Można zastosować do tego celu naturalne napary ziołowe z czarnego bzu, lipy albo jeżyny. Dzięki nim organizm zwiększy swoją odporność. To z kolei spowoduje, że łatwo pokona wszelkie bakterie oraz wirusy. Przygotowanie takiego naparu nie sprawia problemów. Przepis jest prosty. Należy zalać nasze zioła bardzo gorącą wodą, a następnie przykryć je i parzyć około 10 minut. Nie zapominajmy też o tym, aby wyjąć z szuflady dodatkową piżamę oraz pościel. Powód? Nadmierne pocenie dziecka.

Jak zbić gorączkę u dziecka – podsumowanie

Wiemy już, jakie są zarówno domowe, jak i profesjonalne metody na zbicie gorączki u naszych pociech. Te, które znają babcie i ciocie, warto zastosować w pierwszej kolejności. Jeżeli nie pomogą, to wtedy należy udać się do apteki po mocniejsze, bardziej profesjonalne preparaty farmakologiczne. Pamiętajmy jednak, aby nie obniżać temperatury, jeżeli jest ona w miarę łagodna i mamy tylko do czynienia ze stanem podgorączkowym. Dlaczego? Bo organizm sam walczy i stara się usunąć wirusy. Nie powinno mu się w tym przeszkadzać.