Kremy z retinolem to bohaterowie w pielęgnacji skóry dojrzałej i problematycznej. Redukują zmarszczki, usuwają przebarwienia i rozprawiają się z trądzikiem. Jednak retinol działa też złuszczająco i niektóre substancje mogą wzmagać jego drażniące działanie. Jeszcze inne składniki w połączeniu z retinolem zadziałają neutralizująco, czyli wcale. Zobacz, z czym można łączyć retinol, a z czym absolutnie tego nie robić.
Retinol – sprzymierzeniec skóry dojrzałej i problematycznej
Retinol to pochodna witaminy A, która zapobiega przebarwieniom, niweluje trądzik i zmniejsza zmarszczki. Jednak krem z retinolem użyty na przykład po zabiegu z użyciem kwasów złuszczającym może spowodować silne podrażnienie. Dlatego należy umiejętnie łączyć składniki różnych produktów pielęgnacyjnych, by nie pogłębić swoich problemów z cerą, ani nie nabawić się nowych zmartwień. Warto mieć to na względzie zwłaszcza przy stosowaniu produktów z wyższym stężeniem retinolu, na przykład serum z wysoką zawartością 2%. Zazwyczaj w kremach do twarzy występuje w stężeniu 0,3-1%.
Z czym nie można łączyć retinolu?
Kremu lub serum z retinolem nie zaleca się łączyć z kwasami AHA/BHA, ponieważ może to powodować podrażnienia wywołane właściwościami złuszczającymi tych składników. Kosmetyków z retinolem raczej nie zaleca łączyć się z produktami z witaminą C, ponieważ składnik zneutralizuje antyoksydant – po prostu go utleni. Dlatego witaminę C możesz stosować na twarz rano (genialnie rozświetla), a serum z retinolem wieczorem – wtedy składniki nie będą sobie wchodzić w paradę.
Z czym można stosować krem z retinolem?
Skóra po zastosowaniu kremu z retinolem może wymagać silnego nawilżenia. Możesz stosować produkty z niską zawartością mocznika (do 15%), kwas hialuronowy, aloes lub roślinną glicerynę. Dobrze działa również pantenol i wąkrota azjatycka o właściwościach kojących i wzmacniających barierę hydrolipidową.
Inny superskładnik, który można łączyć z retinolową pielęgnacją to ceramidy. Ceramidy doskonale łagodzą i regenerują podrażnioną cerę, pomagając w odbudowie naruszonej bariery hydrolipidowej. Duet „ceramidy i retinol” jest wskazany zwłaszcza w pielęgnacji cery trądzikowej.
Kolejnym składnikiem dobrze tolerowanym przez retinol jest witamina B3, czyli niacynamid. Łagodzi przesuszenia i podrażnienia, rozświetla cerę i działa przeciwzmarszczkowo, dlatego warto go włączyć do pielęgnacji przeciwzmarszczkowej – to doskonałe połączenie do skóry dojrzałej.
Kiedy stosować krem z retinolem – podstawowe zasady
Większość produktów zawierających w składzie retinol zaleca stosować się na noc. Zwłaszcza serum z wysoką zawartością składnika producenci rekomendują aplikować na oczyszczoną skórę wieczorem, ponieważ retinol może zadziałać uczulająco po zetknięciu z promieniami UV. Jeśli używasz kremu z retinoidami do dziennej aplikacji, nie zapomnij nałożyć kremu z wysokim filtrem SPF50 lub 50+, by nie nabawić się posłonecznych przebarwień! Filtry stosuj nawet wtedy gdy korzystasz z produktów z witaminą A tylko w nocnej pielęgnacji.
Gdy zauważysz, że krem z retinolem mocno przesuszył twarz, stosuj go nie codziennie, ale co kilka dni. Wskazane jest też zrobienie przerwy kilkudniowej lub nawet kilkutygodniowej, by odbudować barierę hydrolipidową i znów wrócić do kuracji, gdy cera się wzmocni – skóra przyzwyczaja się do działania składnika, więc warto zacząć od produktów z jak najniższym stężeniem witaminy A.