Witamina D jest niezwykle istotnym ogniwem w prawidłowym rozwoju dzieci, w tym głównie ich układu kostnego. Jej niedobór może powodować bardzo poważne dolegliwości, w tym między innymi krzywicę. Na szczęście witamina D dla dzieci może być z powodzeniem suplementowana.
Witamina D
Witamina D przedostaje się do organizmu w dwojaki sposób. Po pierwsze jest ona syntetyzowana przez komórki skóry, które zawierają prowitaminę D. Związek ten pod wpływem promieniowania UVB przyczynia się do powstawiana cholekalcyferolu, który z kolei przekształca się w aktywną formę witaminy D3. Ponadto, witamina D w mniejszym stopniu może być dostarczana wraz z pożywieniem, w tym głównie w postaci ryb morskich, jajek, mleka i produktów mlecznych oraz olejów roślinnych i serów dojrzewających. W związku z powyższym, głównym źródłem witaminy D jest promieniowanie słoneczne, a w okresie zmniejszenia jego intensywności konieczna jest dodatkowa suplementacja.
Witamina D dla dzieci – rola
Co istotne, dzieci, zwłaszcza te, które nie ukończyły jeszcze 1. roku życia, wykazują zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D. Jest ono nawet sześciokrotnie wyższe niż w przypadku dorosłych. Witamina D pełni bowiem istotną rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz zwiększa efektywność wchłaniania fosforu i wapnia w jelitach. Ponadto, witamina D obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu I oraz zmniejsza poziom cytokin prozapalnych w organizmie i częstotliwość infekcji. Witamina D wspomaga również prawidłowy rozwój i regularną pracę serca.
Witamina D dla noworodków – dawkowanie
Dobowe zapotrzebowanie noworodków wynosi 400 IU, a witamina może być z powodzeniem podawana w zarówno w postaci kropli, kapsułek, jak i aerozolu. Bogata oferta sprzedaży pozwala wybrać produkt optymalny dla potrzeb każdego dziecka.
Witamina D dla dzieci – dawkowanie
Pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia witamina D dla dzieci powinna być suplementowana w ilości od 400 do 600 IU na dobę. Dzieci powyżej 1. roku życia powinny otrzymywać dawkę dobową w wysokości od 600 do 800 IU. Ponadto, warto dodać, że maksymalna dawka dobowa wynosi w przypadku niemowląt 1000 IU, natomiast w odniesieniu do dzieci od 1. do 10. roku życia – 2000 IU. Dzieci i młodzież w wieku pomiędzy 11. a 18. rokiem życia, powinny otrzymywać od 800 do 2000 IU.
Witamina D dla dzieci – niedobór
Niedobór witaminy D może prowadzić do osłabienia kości oraz rozwoju krzywicy, chorób układu kostno-stawowego, chorób serca, schorzeń autoimmunologicznych oraz zmian nowotworowych. Ponadto, u dzieci, u których stwierdza się niedobory witaminy D częściej ujawnia się astma czy nieswoiste zapalenie jelit.