Jak sobie radzić ze zmęczeniem i sennością w ciąży?

Ciąża jest okresem, który zmienia gospodarkę hormonalną każdej kobiety. Objawy, jakie mogą towarzyszyć kobietom w ciąży, są różne, jednak warto zapoznać się z nimi, aby wiedzieć jak, sobie poradzić kiedy wystąpią również u nas.

Zmęczenie i senność w ciąży

Kobiety w ciąży muszą wiedzieć, że zmęczenie oraz senność są typowymi objawami ciąży, które pojawiają się w pierwszych tygodniach jej trwania. Zmęczenie u kobiet w ciąży pojawia się zazwyczaj po okresie związanym z nudnościami oraz wymiotami, które doprowadziły do zmęczenia organizmu. Oprócz tego podczas ciąży spada stężenie glukozy we krwi, dlatego iż nasz organizm zużywa więcej wody oraz substancji odżywczych. Taki stan prowadzi do uczucia senności.
Zmęczenie w ciąży cechuje się natychmiastową potrzebą odpoczynku, której nie można w żaden sposób zahamować, dlatego niektóre kobiety zasypiają nawet w najmniej oczekiwanych miejscach.

Jak radzić sobie ze zmęczeniem w ciąży?

Oczywiście najprostszym sposobem jest odpoczynek oraz prawidłowy sen, podczas którego organizm się zregeneruje. Jeśli jednak posiadamy już jedne dziecko, warto jest zapoznać się z tymi metodami:
– jeśli tylko możesz, zasypiaj razem ze swoimi dziećmi
– poproś partnera o wyręczenie w niektórych obowiązkach domowych, abyś mogła odpocząć
– baw się z dziećmi w gry, które nie wymagają chodzenia jak np. układanie puzzli czy rysowanie
– warto jest również przebywać częściej na świeżym powietrzu

Dieta – doskonałym sposobem na zmęczenie i senność

Kobiety w ciąży potrzebują zwiekszonej liczby witamin oraz mikroelementów, dlatego powinny zrezygnować z jedzenia fast-foodów. Gazowane napoje, czy niezdrowe przekąski jak np. chipsy również powinny być na okres ciąży całkowicie odstawione. Warto jeść często jednak sporzywać mniejsze porcje, ponieważ w ten sposób zachowamy poziom cukru we krwi na jednym poziomie.
Do produktów, które bez obaw możemy spożywać, zaliczamy:
– pieczywo pełnoziarniste
– woda mineralna
– gotowane mięso
– ryby
– warzywa
– owoce
– soki
– pieczone mięso
– ryż
– makaron
– kaszę
– nabiał

Ciąża to nie choroba zacznij się ruszać !

Aktywność fizyczna doskonale działa na psychikę i samopoczucie ciężarnej kobiety. Warto jest zapisać się na basen lub inne ćwiczenia dedykowane specjalnie kobietom w ciąży. Jeśli ciąża nie jest zagrożenia, ćwiczenia można wykonywać przez cały okres jej trwania.
Jeśli jednak nie jesteśmy pewni co do rodzaju ćwiczeń lub pokarmów, które możemy spożywać, warto jest porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem prowadzącym.