Męczy Cię nieprzyjemne uczucie pieczenia i palenia w przełyku? Szukasz informacji na temat domowych sposobów radzenia sobie z tym problemem zdrowotnym? Dowiedz się, jak możesz złagodzić te dolegliwości, nie przyjmując leków. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na zgagę.
Zgaga to nieprzyjemne uczucie, które umiejscawia się w przełyku, a także okolicy znajdującej się za mostkiem. Najczęściej pojawia się po posiłku, ale także podczas snu, co jest szczególnie uciążliwe. Objawy zwykle mijają same, lecz są na tyle nieprzyjemne, że skutecznie obniżają jakość życia człowieka. Wbrew powszechnej opinii uczucie zgagi nie jest głównie wynikiem choroby refluksowej, ponieważ stanowi tylko 25 procent przypadków.
Leczenie farmakologiczne zgagi nie zawsze przynosi oczekiwany skutek, choć jest nieodzowne przy dużym nasileniu objawów i częstym występowaniu. Obciąża także dodatkowo żołądek i wymaga wizyt u lekarza. Skutecznymi metodami leczącymi zgagę są także te naturalne, które możemy z powodzeniem stosować w domowym zaciszu. Pomogą z pewnością w przypadku objawów o mniejszym natężeniu i występujących sporadycznie.
Co jeść i pić, aby złagodzić zgagę?
Do zwalczenia uczucia pieczenia w przełyku, można przyjąć łyżeczkę sody rozpuszczonej w połowie szklanki wody. Nie jest to co prawda sposób zalecany kobietom w ciąży i rekomendowany przez lekarzy. Bardziej bezpieczne będzie z pewnością wypicie szklanki chłodnego mleka, kefiru lub maślanki oraz zjedzenie garści niesolonych i prażonych migdałów. Można pić soki wyciśnięte z marchwi, ogórka lub buraka. Potwierdzonym sposobem jest także zjedzenie łyżeczki musztardy.
Dość przyjemnym sposobem będzie zjedzenie banana lub ogórka, a także żucie gumy balonowej bez cukru, która zneutralizuje kwasy żołądkowe. Lecznicze działanie wykazuje także ssanie lub żucie korzenia imbiru. Łagodzi stany zapalne w okolicy przewodu pokarmowego i hamuje nudności. Zamiast sody, której przyjmowanie może niestety przysporzyć nowych dolegliwości takich jak wstrzymanie trawienia lub zatrzymanie wody w organizmie, można wypić łyżeczkę octu jabłkowego rozpuszczonego w szklance letniej wody.
Zastosowanie ziół w leczeniu zgagi
Stosowanie ziół, może nie tylko pomóc w skutecznym leczeniu objawów zgagi, lecz także złagodzi stres, który często jest główną przyczyną zgagi. Jednym z najbardziej znanych ziół jest rumianek. Wykazuje działanie przyspieszające procesy trawienne, a także uspokajające układ nerwowy i rozluźniające. Inne zioła, wykorzystywane przy leczeniu zgagi to mięta, koper włoski i kminek. Mniej znanymi, lecz wykazującymi także bardzo skuteczne działanie przeciw zgadze ziołami są prawoślaz lekarski, rdest wielokwiatowy oraz kardamon malabarski.
Nawet popularne siemię lniane ma działanie przeciwzapalne, a zawarty w nim błonnik skutecznie chroni ściany przełyku i żołądka. Zaleca się pić kisiel z siemienia godzinę przed posiłkiem oraz dwie godziny przed snem. Rośliną, która ma w składzie substancje regenerujące uszkodzoną błonę śluzową żołądka i przełyku, jest lukrecja. Odpowiedzialne za to są sole kwasu glicyryzynowego oraz saponiny. Nie tylko łagodzą problemy żołądkowo-jelitowe, ale także uśmierzają ból. Poza stosowaniem ziół zawsze warto przejść się choć na piętnastominutowy spacer, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.