Środki czystości, które zrobisz sama

Zrównoważony tryb życia i dbałość o środowisko nie ogranicza się, jedynie, do segregacji odpadów czy też używaniu płóciennych toreb na zakupy. W duchu ekologicznym, można także samodzielnie przygotowywać chemię domową. Pozwoli ona, na ograniczenie szkodliwych substancji wywołujących podrażnienie dróg oddechowych, skóry i alergie. Taka praktyka, przyczyni się także do redukcji trudno rozkładających się w środowisku chemikaliów.

Co będzie potrzebne?

Tak naprawdę, do przygotowania domowych środków czystości można wykorzystać to co ma się w domu. Większość z nas posiada w domu: sól, sodę, cytrynę, mydło czy ocet – są to podstawowe składniki do sporządzenia domowej chemii. Ich wykonanie nie stanowi wielkiego problemu i nawet osoba bez żadnego doświadczenia szybko je przygotuje.

Jeżeli nie zamierzasz tracić czasu na tego typu zajęcie, pozostaje opcja zakupu ekologicznych produktów w sklepie ze środkami czystości. Bazujące na naturalnych składnikach detergenty są dostępne w ofercie większości z nich.

Przykładowe przepisy

Płyn do płukania tkanin o pięknym, trwałym zapachu tańszy od drogeryjnego odpowiednika? Tak, to możliwe. Wymieszaj: 200 ml ciepłej wody, 2 łyżeczki kwasku cytrynowego i 10 kropel olejku z drzewa herbacianego (ma on silne właściwości antyseptyczne). Voila! Płyn do płukania jest gotowy.

Do jednego prania, wystarczą dwie łyżki stołowe powyższej mikstury. Z ekoskładników przygotujesz także, banalnie proste, mleczko do czyszczenia. Do jego zrobienia potrzebujesz dwóch rzeczy – mydła w płynie i sody oczyszczonej. Wystarczy wymieszać oba składniki, w proporcjach zgodnych z preferencjami co do konsystencji mleczka. Im więcej sody, tym będzie ono gęstsze.

Sklep ze środkami czystości – na co zwracać uwagę?

Odwiedzając sklep ze środkami czystości można posługiwać się kryterium składu produktów lub też sprawdzić czy detergent posiada ekologiczne certyfikaty.

Są to, na przykład: ECOCERT, Ecolablel, ICEA czy BDIH. Pragnąc zaopatrzyć się w detergenty, z naturalnych składników, dobrze jest też czytać ich składy gdyż sama, sugerująca ekologiczny wyrób nazwa może być myląca.