Jakie wybrać zaproszenia na chrzest?

Dzień Chrztu Św. to wyjątkowa chwila zarówno dla rodziców maluszka, jak i dla całej jego rodziny. Często towarzyszy jej bogato zdobiony stół, wokół którego zasiadają najbliżsi, chrzestni i wiele innych osób. Nie sposób zaprosić ich na to wydarzenie zwykłym, przewidywalnym i nudnym kawałkiem papieru. Warto postawić na coś, co przykuje uwagę i podkreśli niezwykły charakter tego wydarzenia.

Personalizacja? Czemu nie!To od rodziców zależy, jaką formę powinny mieć preferowane przez nich zaproszenia na chrzest. Ciekawą propozycją są zaproszenia personalizowane, czyli ukierunkowane na konkretnego maluszka. Owa personalizacja może dotyczyć wielu atrybutów malucha, w tym przede wszystkim jego płci, a także imienia. Zaproszenie od chłopca będzie utrzymane w tradycyjnej, niebieskiej lub błękitnej stylistyce. Z kolei zaproszenie na chrzciny dziewczynki to znów cała paleta różu i delikatnie zarysowanej czerwieni. Kolory te powinny być naturalnie połączone z bielą. Zaleca się nawet, aby to biel była w nich barwą dominującą. Dzięki temu stworzona w ten sposób kompozycja jest radosna, pogodna i jak najbardziej tożsama z charakterem tego niezwykłego dnia.

Oczywiście zaproszenia na chrzest mogą być również utrzymane w znacznie bardziej standardowej stylistyce. Ich centralną, kolorystyczną kompozycją będzie wtedy biel połączona ze złotem i – w pewnym zakresie – z zielenią. Tak, symbole te odnoszą się do Nowego Życia i wszystkiego, z czym ono się wiąże. Motywy graficzne przedstawione na zaproszeniu mogą się również odnosić do symboliki chrześcijańskiej. Nic więc dziwnego, że ich centralnym elementem jest motyw krzyża, gołębicy, anioła itd.

Czas wejść na nową drogę!

Zaproszenia na chrzest są niewątpliwie czymś wyjątkowym. Można nawet powiedzieć, że mają one swoje niepowtarzalne, wręcz symboliczne znaczenie. Może więc warto przyozdobić je motywami, które do takiej symboliki będą jak najbardziej się odnosić? Symbolicznym, a zarazem przewodnim motywem wielu zaproszeń chrzcielnych jest but lub stopa. Odnoszą się one do pierwszych kroków, jakie maluch stawia w swym nowym życiu. Chrzest – jak wiadomo – jest bowiem swoistym przejściem do czegoś, co jak najbardziej można nazwać nowym życiem.

Mało tego – jest to też wyjątkowy czas, który dziecko chce spędzić ze swymi najbliższymi. Trzeba pamiętać, że zaproszenia na chrzest są – od strony symbolicznej – zaproszeniami, których autorem i „wystawcą” jest dziecko. Poprzez tak ciekawie i niepowtarzalnie zaprojektowane zaproszenia, chce ono, aby najbliżsi towarzyszyli mu w tym niezwykłym dla niego momencie. To, jak potoczy się jego (lub jej) droga, będzie być może zależne od tych pierwszych, razem spędzonych, a zarazem niezwykle ważnych chwil!Delikatny charakter przesiąknięty akwarelą

Pięknie wyglądające zaproszenia na chrzest mogą mieć w sobie nutkę poezji, a nawet sztuki. Zaaranżowane w sposób klasyczny, uniwersalny, ale też niezwykle subtelny, będą z pewnością wyjątkowym dodatkiem do tego religijnego, ale też i rodzinnego spotkania. Zresztą nietrudno zauważyć, że Chrzest Św. powinien z taką delikatnością się kojarzyć. Wydarzenie to niewątpliwie jest powiązane z niewinnością dziecka, dla którego jest to pierwszy sakrament w życiu.

Co ważne – subtelnie zaaranżowane zaproszenia na chrzest wcale nie są domeną dziewczynek! Wręcz przeciwnie – za ich pomocą można zaprosić bliskich również na chrzest chłopaka. Warto jednak podkreślić, że styl zaproszeń powinien odnosić się w tym przypadku do ich płci. Mówiąc wprost – zaproszenie od dziewczynki będzie utrzymane w delikatnej, różowej formie, a zaproszenie od chłopaka będzie błękitne lub też z domieszką złota. Naturalnie można też postawić na projekty uniwersalne, w których – tak jak było to powiedziane wcześniej – dominuje złoto, biel i inne, podobne barwy.

Minimalizm w czystej postaci

Są i tacy rodzice, dla których zaproszenia na chrzest nie muszą emanować bogactwem wzorów i kolorów. Ważna jest dla nich symbolika tego wyjątkowego dnia i niepowtarzalna atmosfera. Takie osoby z pewnością ucieszą się z minimalistycznego wariantu zaproszeń chrzcielnych. Ich motywem przewodnim będzie krzyż, gołąbek lub prosta wizualizacja kwiatów. Najlepiej, jeśli są one utrzymane w białej kolorystyce, dzięki której tworzą one prosty, a zarazem niezwykle wymowny wzór.

Co ważne, takie minimalistyczne zaproszenie może być bardzo treściwe „od wewnątrz”. Treścią zaproszenia może być modlitwa, fragment psalmu, a także cytat z Pisma Świętego. Istnieje również możliwość całkowitego spersonalizowania tej treści, a także zoptymalizowania jej pod konkretne wydarzenie. Dzięki temu zaprojektowane w ten sposób zaproszenia na chrzest, będą nie tylko pięknie się prezentować, ale też zaskoczą obdarowaną osobę bogactwem treści. Jest to propozycja przeznaczona głównie dla tych osób, dla których szczególnie ważny jest wymiar duchowy tego sakramentu. Tak zaprojektowane zaproszenie z pewnością pomoże im głębiej przeżyć to niezwykłe wydarzenie, jakim jest wejście do wspólnoty chrześcijańskiej ich dziecka.

Zaproszenie, którego designerem jest… dziecko

A co, gdyby autorem zaproszenia na chrzest było dziecko? Tak, mowa tu o maluchu, który może mieć raptem kilka miesięcy i właśnie przyjmie chrzest. Brzmi zaskakująco? Jeśli tak, to może warto się do tego pomysłu przekonać? Zaproszenia na chrzest mogą być przecież współtworzone również przez malucha. Aby tak się stało, konieczne jest zamówienie stosownego zaproszenia z… odrobiną bezpiecznego dla dzieci tuszu. Dzięki niemu można w łatwy sposób uwiecznić na zaproszeniu odbicie rączki lub stópki maluszka. Bądź co bądź – jest to przecież jego (lub jej) dzień!

Tusz wykorzystany do tego celu może mieć bardzo zróżnicowany kolor. Najlepiej dopasować go do kolorystyki zaproszenia. A jeśli zaproszenie utrzymane jest w kolorze białym, to warto – w przeznaczonym do tego miejscu – wykonać „odbitkę” w kolorze srebrnym i złotym. Warto zauważyć, że takie zaproszenie będzie nie tylko tym, czym ma być, lecz również wyjątkową pamiątką czasów, gdy człowiek ten był zaledwie maluszkiem.

Zaproszenia z magnesem – gratka dla osób, które cenią pamiątki

Kto powiedział, że zaproszenia na chrzest nie mogą mieć bardziej złożonego, funkcjonalnego wymiaru? Jest to przecież wyjątkowa i niepowtarzalna dekoracja, którą warto umieścić na dobrze widocznym miejscu. Mowa tu oczywiście o zaproszeniu z wbudowanym magnesem, dzięki któremu można go łatwo przymocować do dowolnej, metalowej powierzchni. Z takiego rozwiązania ucieszą się zwłaszcza te osoby, które kochają nowoczesność połączoną z funkcjonalizmem. Może i zaproszenie na chrzest nie powinno być potraktowane jako dekoracja lodówki, ale z powodzeniem można wzbogacić nim wyjątkową, metalową tablicę umieszczoną w prestiżowym i dobrze widocznym miejscu.

Podsumowując, zaproszenie na chrzest niejedno ma oblicze. Co więcej, takich projektów może być tyle, na ile pozwoli ludzka kreatywność. To dzięki niej można stworzyć dekoracje, które – dosłownie – będą zapierać dech w piersiach. I właśnie takie propozycje znalazły się w powyższym zestawieniu.