Jak odpieluchować dziecko szybko i bez stresu?

Mówiąc o odpieluchowaniu dziecka mamy na myśli ten moment, w którym maluch rozstaje się z pieluchami po to, aby samodzielnie zacząć korzystać z nocnika. To ważny czas dla rodziców. Niestety, bardzo często jest on też momentem niezwykle stresującym zarówno dla nich samych, jak i dla dziecka. O czym zatem pamiętać przechodząc przez proces odpieluchowania i jak prawidłowo odczytywać sygnały dawane przez malucha?

Czy nadszedł już czas na pożegnanie z pieluchą?

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak odpieluchować dziecko, musimy poszukać odpowiedzi na pytanie, czy nadszedł już czas na podjęcie się tego zadania. Okazuje się, że jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii odnoszących się do opisywanego tu procesu. Podczas gdy jedni rodzice podpowiadają, że im szybciej rozpocznie się ten etap, tym lepiej dla dzieci, inni zwracają uwagę na to, że spieszenie się z pożegnaniem z pieluszką może wszystko dodatkowo skomplikować. Nie można więc zapominać o tym, że wybór odpowiedniego momentu wcale nie zależy jedynie od rodziców. Dziecko musi być gotowe na odpieluchowanie.

Po czym rozpoznać, że maluch może już rozstać się z pieluszką? Z pewnością dziecko samo nie powie nam tego, pewne jego zachowania mogą jednak naprowadzić nas na właściwy trop. Tu warto wspomnieć choćby o tym, że okresy tak zwanej suchej pieluszki są coraz dłuższe. Oznacza to, że dziecko uczy się już kontrolować swoje potrzeby. Pojawia się też sygnalizowanie chęci wypróżnienia, a niekiedy nawet potrzeba szukania w tym celu ustronnego miejsca. Dziecko jest też zaciekawione tym, co dorośli robią w toalecie i próbuje ich naśladować.

Błędy, których należy unikać

Może się wydawać, że odpieluchowanie dziecka, które samo zdradza pierwsze sygnały zainteresowania nocnikiem, nie będzie trudnym zadaniem. A jednak wielu rodziców nie wspomina tego okresu najlepiej. Okazuje się, że przeważnie winne temu są błędy popełniane przez dorosłych. Najczęściej jest wymieniana w tym kontekście presja połączona z zawstydzaniem, a nawet stosowaniem kar, błędem jest jednak również niekonsekwencja taka, jak choćby zachęcanie do skorzystania z nocnika jedynie w nocy. Rodzice nie powinni też podejmować prób pożegnania dziecka z pieluszką zbyt wcześnie. Jeśli maluch nie jest na nie gotowy, trudno będzie liczyć na powodzenie takiego przedsięwzięcia.

Popularne sposoby na odpieluchowanie

Istnieje przynajmniej kilka sposobów, które pozwalają na bezstresowe dla dziecka odpieluchowanie. Jednym z najpopularniejszych jest metoda Azrin i Foxx. Cieszy się dużym powodzeniem przede wszystkim dlatego, że zakłada błyskawiczne przejście z pieluszki na nocnik. Niestety, nie jest to metoda dla każdego. Do jej wprowadzenia dobrze jest się przygotować. W przeciwnym wypadku doprowadzimy do frustracji tak własnej, jak i tej, która występuje u dziecka.
Innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować jest metoda Brazeltona. Nie jest ona aż tak radykalna i opiera się przede wszystkim na zachęcaniu malucha, aby wybierał nocnik zamiast pieluchy. Tu duże znaczenie ma cierpliwość i konsekwencja. Twórca metody doradza umieszczanie zawartości pieluszki w nocniku za każdym razem, gdy dziecko nie zdecyduje się na skorzystanie z niego. Pożegnanie z pieluszką jest nieco bardziej czasochłonne, odbywa się jednak w znacznie bardziej zrozumiały dla malucha sposób.
Bez względu na to, jaki sposób na odpieluchowanie wybierzemy pamiętajmy, że proces ten można ułatwić sobie i dziecku. Pomagają w tym fantastyczne majtki treningowe, a także dziesiątki książeczek na temat pożegnania z pieluszką.