Dlaczego dezodorant dla dzieci budzi tyle kontrowersji?

Pocenie się ciała jest naturalnym procesem fizjologicznym organizmu, który jest niezwykle istotny dla zachowania jego dobrostanu i zdrowia. Wydzielany pot pełni bowiem ważną rolę w termoregulacji ciała, a tym samym zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu organizmu, w tym jego kluczowych organów. Proces pocenia się zachodzi w każdym organizmie z różną intensywnością. Jednak dzieje się to zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Pocenie się dzieci

Jak wspomniano powyżej, pocenie się jest fizjologiczną obroną organizmu przed jego możliwym przegrzaniem. Nie można jednak zapominać o tym, że pot stawowi idealną pożywkę dla bakterii oraz wiąże się z przykrym zapachem. Ten z kolei, może stanowić problem w relacjach interpersonalnych dzieci oraz być przyczyną wykluczenia z grupy. I o ile stosowanie dezodorantów w przypadku dorosłych stanowi nijako standard, o tyle w przypadku dzieci – produkt ten budzi kontrowersje.

Dezodorant dla dzieci

Wielu rodziców obawia się, że stosowanie tego typu kosmetyków może zagrozić zdrowiu ich dzieci. I mają oni poniekąd rację. Poniekąd, ponieważ problem ten dotyczy przede wszystkim antyperspirantu, a nie dezodorantu.

Dezodorant dla dzieci czy antyperspirant?

Antyperspirant, czyli tak zwany bloker potu to kosmetyk, który ma za zadanie zablokować pot w miejscu jego wydzielania. W tym przypadku, blokowanie gruczołów jest jednak odwracalne i można to wykonać poprzez umycie skóry wodą i mydłem. Niemniej jednak, w tego typu kosmetykach znajdują się szkodliwe związki, w tym sole aluminium i gliny, które nie powinny mieć kontaktu ze skórą małych dzieci. Dezodorant z kolei to kosmetyk, który działa odświeżająco i zapobiega powstawaniu przykrego zapachu potu już po jego wydzieleniu. Produkty te nie zamykają ujścia gruczołów potowych lecz ich działanie jest krótkotrwale. Zazwyczaj po kilku godzinach zapach mija i konieczna jest ponowna aplikacja.

Odpowiedni kosmetyk dla dzieci

Jak wskazano powyżej, antyperspirant nie powinien być stosowany w przypadku małych dzieci. Wówczas lepiej sprawdzi się łagodny dezodorant o delikatnym zapachu. Dezodorant dla dzieci nie powinien zawierać alkoholu, ani związków aluminium i glinu. Ponadto, powinny to być produkty proste i bezpieczne w aplikacji, a więc w formie sztyftu lub kulki. Warto również pamiętać o tym, że przykry zapach powinien być w pierwszej kolejności usuwany poprzez staranną codzienną higienę, w tym stosowanie antybakteryjnego mydła oraz noszenie przewiewnej i tak zwanej oddychającej odzieży, na przykład wykonanej z bawełny.