Cukrzyca u dzieci może być zdiagnozowana już w okresie niemowlęcym. Objawem tej przewlekłej choroby jest zwiększone stężenie glukozy we krwi. Może być ona spowodowana złym trybem życia i złym odżywianiem lub mieć podłoże autoimmunologiczne.
Charakterystyka cukrzycy u dzieci
Cukrzyca może występować jako typ 1,2 lub 3 oraz jako cukrzyca noworodkowa. Cukrzyca u dzieci diagnozowana jest na podstawie badania krwi, w której określany jest poziom cukru.
Cukrzyca leczona jest przez diabetologa. W cukrzycy typu 1 leczenie polega na podawaniu insuliny oraz zmianie trybu życia i nawykach żywieniowych.
Przyczyny cukrzycy
Przyczyny choroby są takie same u dzieci jak, i u dorosłych. Główną z nich jest zaburzenie pracy trzustki, która odpowiada za produkcję insuliny.
Jeśli ilość insuliny produkowanej przez trzustkę zostanie zaburzona, wówczas niekontrolowanie zmienia się poziom cukru we krwi i rozwija się cukrzyca.
Jeżeli ilość insuliny w organizmie jest zbyt mała, występuje cukrzyca typu 1 mająca podłoże autoimmunologiczne. Na ten typ cukrzycy najczęściej chorują dzieci.
Cukrzyca typu 2 u dzieci diagnozowana jest rzadko i ma związek ze złym trybem życia, którego efektem jest nadwaga.
Cukrzyca u dzieci objawy
Cukrzyca typu 1 może zostać zdiagnozowana już u dzieci kilkuletnich, natomiast cukrzyca typu 2 występuje u dzieci starszych.
Pierwszymi objawami cukrzycy u dzieci jest częstomocz oraz wzmożone pragnienie. Objawem może być także utrata masy ciała oraz zwiększony lub zmniejszony apetyt.
Cukrzycy towarzyszy także rozdrażnienie, senność oraz trudności w skupieniu się i przemęczenie. Czasem wystąpić mogą również różnego rodzaju problemy skórne.
Leczenie cukrzycy u dzieci
Aby podjąć działania związane z leczeniem cukrzycy, musi być ona prawidłowo i szybko zdiagnozowana.
Większość zdiagnozowanych przypadków cukrzycy typu 1 leczy się, podając odpowiednią dawkę insuliny w określonym czasie. Cukrzyca typu 2 leczona może być poprzez zmianę trybu życia, który polega zwiększonej ilości aktywności fizycznej i zmianach w nawykach żywieniowych.
W przypadku zdiagnozowania cukrzycy ważne jest, aby z diety wykluczyć wszelkiego rodzaju słodycze oraz żywność przetworzoną.
Co to jest cukrzyca noworodkowa?
Cukrzyca noworodkowa jest chorobą dziedziczną, która polega na zmutowaniu się genu regulującego funkcję jaką pełnią komórki zawarte w trzustce. Cukrzyca ta objawia się u dzieci do 6 miesiąca życia, które mają niską masę urodzeniową i zwiększoną ilość glukozy we krwi.
Cukrzycy noworodkowej towarzyszyć może choroba nazywana kwasicą metaboliczną, która jest chorobą zagrażającą życiu. Objawami kwasicy są wymioty, odwodnienie oraz kłopoty z oddychaniem. Aby wykryć tę dolegliwość, trzeba przeprowadzić badania genetyczne, a leczenie polega na podawaniu pochodnych sulfonylomocznika.
Zdiagnozowana, ale nieleczona cukrzyca u dzieci może skutkować zagrożeniem życia, dlatego po diagnozie należy ustalić z diabetykiem plan leczenia i regularnie kontrolować stan zdrowia.