Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Co na potówki u noworodka – porady

30 października 2021 co na potówki u noworodka


Małe dzieci, szczególnie niemowlaki są narażone na różne schorzenia. W tym tekście opiszemy jedne z nich. Chodzi o małe i liczne zmiany skórne przybierające postać bardzo swędzących krostek. Pojawiają się one w wyniku podrażnienia, przegrzania lub pocenia się skóry. Ich profesjonalna nazwa to potówki. Czy są sposoby pozwalające się pozbyć takiego problemu? Oczywiście.

Rodzaje i charakterystyka potówek

Zanim jednak ogólnie podpowiemy, co na potówki u noworodka i dziecka okaże się najbardziej skuteczne, najpierw wyjaśnimy, czym dokładnie są owe paskudne wykwity skórne i jakie są ich typy. Kiedy mówimy o tego typu krostkach występujących pod pachami, na głowie, w okolicach pachwin, na brzuchu czy klatce piersiowej, mamy na myśli nic innego, jak schorzenie gruczołów potowych (zatykają się one w sytuacji, gdy pot nie może znaleźć ujścia).

Okazuje się, że są trzy typy potówek: zwykłe, czerwone oraz głębokie. Te pierwsze na szczęście wyskakują tylko bezpośrednio na powierzchni skóry. Nie są niebezpieczne dla organizmu. Drugi rodzaj jest gorszy, bo dotyczy głębszych warstw skóry. Wtedy pojawia się uczucie nieprzyjemnego pieczenia, a wykwity przybierają formę czerwonych grudek. Powody do niepokoju mogą budzić dopiero potówki bardziej czerwone i głębokie oraz związany z nimi stan zapalny.

Leczenie potówek

Co na potówki u noworodka oraz dziecka? Odpowiedź na to pytanie nie jest skomplikowana. Na początek warto obniżyć temperaturę w pokoju oraz ubierać dzieci w odpowiedni strój, czyli taki, który nie jest zbyt ciasny i ciepły. Ważne jest także utrzymanie przez nich higieny oraz zastosowanie przetestowanych, specjalnych, w pełni bezpiecznych kosmetyków o właściwościach hamujących nadmierne pocenie. Wtedy na pewno krostki z czasem znikną.

Zalecane jest także przemywanie skóry chłodną wodą oraz łagodzące, przyjemne kąpiele w wanience, gdzie dodamy chociażby napar rumianku. Sprawdzają się jeszcze odpowiednie zasypki i okłady (dobre właściwości ma tutaj np. aloes). Dopiero, gdy powyższe metody nie pomogą, należy udać się z kilkulatkiem albo niemowlakiem do dermatologa. Taki specjalista przepisze antybiotyk w wypadku pojawienia się zakażenia.

Potówki u niemowląt

W przypadku bardzo częstych problemów z gruczołami potowymi u mniejszych dzieci, czyli noworodków, najlepiej zakładać im bardzo lekką i przewiewną, wykonaną z naturalnych materiałów, odzież. Ważne jest bowiem, aby zapewnić maluchom dostęp do powietrza. Tylko wówczas swobodnie zaczną oddychać. Co więcej, będą ochraniane przed odparzeniami, a wysypka rzadziej będzie występować.

Dopóki owe białe, przezroczyste wykwity nie przeobrażą się w poważniejsze, powodujące wyraźny stan zapalny czerwone pęcherzyki, nie ma co się martwić. Wystarczy być cierpliwym i zachować spokój. Znikną one samoistnie i nie będzie po nich śladu. Jeśli zastosujemy opisane w tym artykule metody, to pękną jeszcze szybciej. Jeżeli tak się nie stanie, to konieczna okaże się pomoc doświadczonego w swoim fachu, wspomnianego wyżej, dermatologa.

zabawki

Redakcja zapiskimamy.pl

Naszym celem jest wspieranie rodziców w codziennych wyzwaniach, dostarczanie praktycznych porad i inspiracji, które pomagają w trosce o rodzinę i siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zabawki
prezent bożonarodzeniowy
Pościel dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?