Wszystkie kobiety, które są w ciąży, martwią się, aby posiłki, które spożywają, nie wpłynęły źle na rozwój dziecka. Dlatego warto wiedzieć, że przygotowywanie wartościowych posiłków doskonale działa na rozwój płodu.
Czy w ciąży można jeść grzyby?
Jeszcze jakiś czas temu odradzano spożywanie grzybów w ciąży ze względu na możliwość zatrucia. Jak wiadomo, kupując grzyby z rynku lub dostając od znajomych, nie zawsze wiemy czy, aby na pewno wszystkie z nich są jadalne, dlatego podczas ciąży warto kupować grzyby, na których doskonale się znamy. W ten sposób unikniemy zatrucia toksynami, które mogą powodować nawet śmierć. Borowiki, pieczarki, podgrzybki czy inne rodzaje grzybów kobiety w ciąży mogą spożywać spokojnie, ponieważ są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych.
Jakie składniki odżywcze zawierają grzyby?
Grzyby posiadają sporą zawartość witamin z grupy B, do których zaliczyć możemy:
– kwas pantotenowy
– ryboflawinę
– tiaminę
– niacynę
Te witaminy pozwalają na prawidławą pracę układu nerwowego dziecka oraz przyszłej mamy.
W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na witaminę D, która jest niezbędna do prawidłowego zdrowia kości oraz przyswajania wapnia z pożywienia. Witamina ta występuje w grzybach, dlatego warto, jest po nie sięgnąć.
Oprócz tego w grzybach występuje żelazo wchodzące w skład hemoglobiny, która jest bardzo ważna w okresie ciąży. Spożywanie tego produktu pozwala na uzupełnienie dziennego zapotrzebowania.
Grzyby zawierają również:
– witaminę A
– błonnik
– selen
– cynk
– białko
Jaki rodzaj grzybów może spożywać kobieta w ciąży?
Grzyby posiadają wiele składników odżywczych, jednak kobiety w ciąży muszą zwracać uwagę, na to jakiego rodzaju są grzyby, które zamierzają spożyć. Do najbardziej bezpiecznych grzybów możemy zaliczyć z pewnością pieczarki, które nie wyrządzą objawów niepożądanych ani u kobiety ciężarnej, ani u jej dziecka.
Oprócz tego polecane są również kurki, z uwagi na fakt, że są to również grzyby pochodzenia bezpiecznego, a przy okazji bogate w witaminę A oraz antyoksydanty. Prawdziwki czy borowiki również mogą być spożywane bez najmniejszych obaw w formie gotowanej lub marynowanej. Jeśli jednak interesuje nas kuchnia np. chińska i chcemy dodać do swojego dania grzybki mun, możemy to również zrobić bez obaw. Ten rodzaj grzybów posiada dużo właściwości zdrowotnych takich jak m.in.:
– poprawa krążenia
– obniżenie ciśnienia tętniczego
– zapobieganie zatorom czy zawałom
– rozrzedzanie krwi
Oprócz tego ten rodzaj grzybów zawiera działanie przeciwzapalne, które doskonale działa na zapalenie błony śluzowej. Warto wiedzieć również, że grzyby mun stosuje się podczas bólu brzucha czy infekcji. Należy jednak pamiętać, by nie spożywać za dużych ilości tych grzybów, ponieważ mogą zawierać metale ciężkie czy toksyny.
Jak możemy zauważyć, spożywanie grzybów w ciąży jest dobrym pomysłem, dlatego warto, jest od czasu do czasu sięgnąć po ten produkt.
Należy natomiast uważać, tak jak zostało wspomniane wcześniej na grzyby niewiadomego pochodzenia, ponieważ możemy natrafić niestety na rodzaj grzyba, który spowoduje zatrucie.