Hydrolaty to produkty, które otrzymuje się w procesie destylacji pary wodnej oraz całych roślin lub ich części. Destylacja taka polega na tym, że rozdzielona zostaje ciekła mieszanina znajdująca się w roślinie, a następnie zostaje ona odparowana. Po odparowaniu możliwe jest jej skroplenie. W kroplach tych, po wyizolowaniu substancji, znajduje się wiele cennych składników mineralnych oraz olejów eterycznych.
Hydrolat co to
W procesie wyżej wspomnianej destylacji możliwe jest otrzymanie pożądanych olejków eterycznych oraz wody podestylacyjnej. To dzięki procesowy destylacji możliwe jest mieszanie nierozpuszczalnych w wodzie olejków eterycznych. Olejki te są oddzielane od wody po ochłodzeniu cieczy. Hydrolat jest więc pozostałą cieczą, która pozostała po całym tym procesie. W hydrolacie znajdują się rozpuszczalne cząstki roślinne oraz skromne ilości olejków eterycznych.
Hydrolat nazywany jest również wodą kwiatową lub wodą roślinną. Często porównuje się je do olejków eterycznych, ponieważ tak jak one są esencją roślinną, lecz w rozcieńczonej formie. Z racji na fakt, że są one mniej skondensowane, możliwe jest stosowanie ich bezpośrednio na skórę. Hydrolat można zakupić w sklepie w formie toniku lub mgiełki zapachowej.
Co znajduje się w hydrolacie?
Skład hydrolatów jest bogaty w substancje roślinne, dzięki temu doskonale nadają się one do pielęgnacji skóry. Na rybki znaleźć można wiele rodzajów hydrolatów, które przeznaczone są do innego rodzaju cery. Hydrolaty występują w postaci płynnej, o zbliżonej do wody konsystencji oraz pH podobnego do odczynu skóry. Zapach hydrolatu jest o dużo bardziej delikatny aniżeli ten, który unosi się z olejków eterycznych. Z uwagi na fakt, że hydrolaty zawierają w sobie oprócz olejku eterycznego także inne substancje roślinne, ich zapach może odbiegać od woni olejków eterycznych.
Jak stosować hydrolat?
Hydrolaty w przeciwieństwie to olejków eterycznych nie mają właściwości antybakteryjnych, z tego też powodu ulegają one zepsuciu szybciej. Są one popularnym kosmetykiem do naturalnej pielęgnacji cery i skóry. Regularne stosowane hydrolatów przyczyni się do poprawienia stanu oraz wyglądu skóry. Tego typu środki należy stosować na skórze, w podobny sposób jak robi się to w przypadku toników lub jako odświeżającą mgiełką, którą spryskuje się skórę po umyciu. Tego typu produkt używany jest również jako dodatek do innych kosmetyków. Bardzo często stosuje się go do produkcji masek, w których składzie znajdują się również glinki lub algi. Dodanie hydrolatu zwiększa ich skuteczność. Przed skorzystaniem z tego typu kosmetyku należy wiedzieć – hydrolat co to jest.