Jak pamiętać o piciu wody? 7 prostych sposobów

Praktycznie każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że woda jest nam niezbędna do życia, ponieważ stanowi o wiele ważniejszy element naszej diety aniżeli spożywane pokarmy, bez których człowiek może przetrwać nawet do miesiąca, a bez picia wody jedynie 3 – 4 dni. Niestety jednym z częściej popełnianych przez nas błędów jest niewystarczająca jej ilość, którą dostarczamy organizmowi lub też spożywanie jej kiepskiej jakości. Wielu ekspertów twierdzi, że powinniśmy każdego dnia spożywać ok. 2 – 2,5 litra wody. Co jednak zrobić w momencie, gdy zapominamy o przyjmowaniu tego ważnego dla organizmu płynu? Bądź też, gdy traktujemy tę prostą czynność, jak przykry obowiązek, a nie jako zdrowy nawyk?

Dlaczego dostarczanie wody w odpowiednich ilościach jest tak ważne zarówno dla zdrowia, jak i dobrego samopoczucia?

Woda to jeden z głównych składników budujących ludzki organizm, z którego w około 75% składa się ciało dorosłego człowieka. Dlatego też potrzebujemy odpowiedniego nawodnienia, by wszystkie nasze organy działały prawidłowo. Ten prosty, aczkolwiek niezbędny do życia związek chemiczny kieruje większością procesów życiowych tj.:

 • reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową,

 • bierze czynny udział m.in. w trawieniu pokarmów,

 • umożliwia prawidłową termoregulację,

 • pomaga w dystrybucji zarówno składników odżywczych, jak i hormonów,

 • tworzy odpowiednie środowisko dla zachodzących w organizmie przemian biochemicznych.

Spożywanie niewystarczającej ilości wody w ciągu dnia może skutkować odwodnieniem, co przejawia się m.in. suchością w ustach, osłabieniem, nieprzyjemnym uczuciem pragnienia, zmęczeniem, apatią, bólami i zawrotami głowy.

Jak pamiętać o piciu wody? Poznaj 7 prostych sposobów

Chcąc uzyskać odpowiedź na pytanie: jak pamiętać o wodzie? Warto, jest zapoznać się z niżej wymienionymi sposobami, które pozwolą zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia tj.:

 1. Zawsze trzymaj wodę pod ręką w domu lub na biurku w pracy – w ten sposób wypracujemy nawyk, dzięki któremu odruchowo będziemy sięgać po płyn, nawet o tym nie myśląc.

 2. Picie na czas, a nie akord – nie ma możliwości wypicia wody na zapas, gdyż nasz organizm szybko się jej pozbędzie. Warto, jest podzielić dzienną, zalecaną dawkę płynów do spożycia na szklanki lub butelki – w zależności od tego, z czego najczęściej pijemy wodę.

 3. Wzbogać smak wody – przyjmowany płyn nie zawsze smakuje dobrze, przez co nie wszystkim odpowiada. Dlatego też warto wzbogacić smak wody np. plasterkiem cytryny, pomarańczy, limonki, lub grejpfruta. Można też dodać inne owoce bądź w małych ilościach soki lub syropy owocowe, które podbiją walory smakowe.

 4. Skorzystaj z aplikacji na telefon – nowoczesnym, aczkolwiek bardzo ciekawym i skutecznym rozwiązaniem, przypominającym o piciu wody, jest zainstalowanie specjalnej aplikacji, która będzie przypominała o regularnym spożywaniu płynów.

 5. Zadbaj o fajny bidon lub stylowe szklanki – designerskie rozwiązania w postaci stylowego bidonu lub modnych szklanek może przyczynić się do zachęcenia nas do częstszego sięgania po wodę bez względu na okoliczności i sytuacje, w jakiej się znajdujemy.

 6. Istotne czynności rozpoczynaj od picia wody – warto, aby Twoim porannym nawykiem stało się picie wody, który nie tylko rozbudzi organizm, ale także zadziała pobudzająco na układ trawienny.

 7. Dodatkowo bardzo ciekawym rozwiązaniem, które z pewnością przyczyni się do pamiętania o regularnym spożywaniu tego niezwykle ważnego płynu, jest dystrybutor wody od https://aquamo.com.pl/ w wersji butlowej lub podłączanej do sieci wodociągowej. Doskonale sprawdzi się on zarówno w pracy, jak i w domu.